Ģitāras kapodasters un tā izmantošana

Posted by adminMV 25/11/2012 0 Comment(s) Pamācības un padomi,

Ģitāras kapodasters ir tikpat svarīgs aksesuārs ģitāristam, kā mediators. Kāpēc? Par to mēs pastāstīsim šajā rakstā par kapodasteriem un to izmantošanu.

Kapo jeb kapodasters ir ierīce, ko izmanto uz stīgotiem instrumentiem ar ladām, kā piemēram, ģitārām, mandolīnām un bandžo. Kapo kļuva populārs 17. gadsimtā Spānijā, kur tas arī tika izgudrots. To izmanto, lai varētu spēlēt augstākā toņkārtā, nepārskaņojot pašu instrumentu.

Flamenko, Īru un Britu folkmūzikā kapo tiek izmantots regulāri, jo dziesmas bieži vien ir augstākā toņkārtā un kapodasters ļoti atvieglo to spēlēšanu. Daudzas populāras dziesmas ir viegli spēlējamas ar kapodastera palīdzību, kā Oasis - Worderwall, John Mayer - Say what you say, Muse - Starlight acoustic u.c.

Mūsdienās ir pieejami ļoti daudz dažādu kapodasteru veidi. Pārsvarā tie ir pieejami ar divu veidu izliekumiem - taisnu (Flat), ko visbiežāk izmanto klasiskajām ģitārām, un ar izliektu (Curved), kas tiek lietots akustiskajām un elektriskajām ģitārām. Kapodasteru liek uz ģitāras grifa, pēc iespējas tuvāk apakšējai ladai. Jāskatās, lai visas stīgas pilnībā tiktu nospiestas un skaņa būtu tīra.

Šajā tabulā tiek parādīts, kā izmainās ģitāras akordi, izmantojot kapodasteru.

Piemērs:

Uzliekot kapodasteru pirms 3. ladas, lai nospēlētu G akordu, mēs to spēlējam izmantojot pirkstu pozīcijas, kā spēlējot E akordu.

Uzliekot kapodasteru pirms 5. ladas, lai nospēlētu G akordu, mēs to spēlējam izmantojot pirkstu pozīcijas, kā spēlējot D akordu.

Vēl viens piemērs kapodastera izmantošanai ir Drop D skaņojuma izmantošana, kad 6. stīga no E tiek noskaņota uz leju, kā D, bet skaņdarbs tiek spēlēts tā, kā ja ģitāra izmantotu standarta skaņojumu EADGBE. Lai panāktu Drop D efektu, vienkārši jāuzliek kapodasters uz otrās ladas, lai tā nosegtu 1.-5. stīgu, bet 6. stīga paliek nenosegta. Ar to tiks panākts Drop D skaņojums nepārskaņojot visu ģitāru.

*Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Muzikasveikals.lv ir obligāta.