Muzikasveikals.lv tiek izmantotas sīkdatnes, lai nodrošinātu mūsu tīkla vietnes darbību, uzlabotu piedāvāto pakalpojumu kvalitāti un uzlabotu Jūsu tīkla vietņu apmeklēšanas pieredzi. Uzzināt vairāk.

Kā izvēlēties bungu kociņus

Posted by adminMV 01/10/2014 0 Comment(s) Product Guide,

Izvēlēties bungu kociņus, kas atbilst individuālam spēles stilam nav viegli, tādēļ šajā sadaļā apkopoti daži padomi, kas palīdzēs izdarīt labāko izvēli. Bungu spēle ar piemērotiem un ērtiem bungu kociņiem uzlabos muzicēšanas prasmes, kā arī palīdzēs radīt vēlamo skaņu.

Bungu kociņu numerācija: tradicionālā bungu kociņu numerācijas metode - 3S, 2B, 5B, 5A, 7A, tika izmantota arī agrāk, kociņu ražošanas procesā, kad cipars un burts tika piešķirti atbilstoši to izmēram un lietderībai, lai gan īpašības katram modelim nedaudz mainās, atkarībā no ražotāja. Pašreiz mūzikas industrijā šī ir standarta metode bungu kociņu galveno izmēru un formu klasificēšanā.

Modeļa numurs apzīmē bungu kociņa apkārtmēru- jo zemāks cipars, jo lielāks kociņa apkārtmērs, savukārt lielāks cipars apzīmē mazāku kociņa apkārtmēru, piemēram, 7A kociņa apkārtmērs ir mazāks kā 5A kociņa apkārtmērs. 

7A modelis ir tievāks un vieglāks, to bieži lieto džeza iesācēji. 5A ir lielāks diametrs kā 7A, kas vairāk piemērots rokmūzikai un smagā metāla mūzikas stiliem. 5B ir biezāki, arī tie bieži tiek lietoti rokmūzikā. 2B ir īpaši biezi, tāpēc piemēroti smagajam metālam. Izplatītākā izvēle bundziniekiem-iesācējiem ir 5A vai 7A kociņi. 

 
Burtu apzīmējumi (S; B; A) norāda kociņu lietošanas jomu. S (street) modeļa kociņi veidoti skaļāka toņa producēšanai, un tie izgatavoti lielāki, smagāki. B (band) modeļa kociņi paredzēti izmantošanai mūzikas grupām un simfoniskajam orķestrim. B modeļa kociņiem ir mazāks apkārtmērs kā S modeļa kociņiem, tādēļ tos ir vienkāršāk kontrolēt un tie ir smagāki kā A tipa kociņi. B tipu bieži izvēlas bundzinieki - iesācēji. (orchestra) modeļa kociņi galvenokārt konstruēti izmantošanai lielajām mūzikas grupām. To apkārtmērs ir mazāks kā B modeļa kociņiem un tie nodrošina "mīkstāku" spēlēšanu un svara ziņā šī modeļa kociņi ir visvieglākie. Tie ir izplatīti džeza un roka stila mūziķu aprindās.

drum_sticks
Bungu kociņa uzbūve.  Bungu kociņa pamatne darbojas kā pretsvars smailajam kociņa galam. Bungu kociņu apgriežot pretējā virzienā, kociņa smago galu iespējams izmantot pastiprinātas skaņas iegūšanai. Kociņa kakls (tievākā kociņa daļa) ir elastīgākā kociņa daļa un ietekmē skaņas kvalitāti. Kociņš, kam ir īsāks kakls rada "neelastīgāku spēles sajūtu", tomēr tie ir izturīgāki. Pretēji ir kociņiem ar garāku kaklu - tie ir trauslāki un elastīgāki, kas rada precīzāku skaņu.
 
Materiāls. Izplatītākais materiāls bungu kociņiem ir riekstkoks (Hickory tree), kļava un ozols. Kļavas materiālam ir mazāks blīvums, tāpēc izmantojot šī materiāla kociņus spēlējot ātri, skaņa ir klusāka. Ozolkokam ir liels blīvums, kas ir ļoti izturīgs. Izplatītākais materiāls bungu kociņiem ir riekstkoks, kas ir blīvāks kā kļavas koks un labāk absorbē triecienu. Mūsdienās bungu kociņi tiek izgatavoti arī no sintētiska materiāla, kas ietver alumīniju un poliuretānu, tādēļ tie ir ļoti izturīgi. 
 
Forma. Kociņu galvas formai ir četri veidi un no tiem ir atkarīga bungu spēles skaņa. Apaļas formas galva dod iespēju radīt klusāku un skaļāku skaņu, atbilstoši galvas izmēram. Mucveida galvai ir lielāka saskares virsma ar bungām, kas rada difūzu skaņu. Trijstūrveida galva dod iespēju radīt precīzu toni. Izmantojot bungu kociņu ar ovālas formas galvu, iespējams radīt precīzu un asu skaņu, kā arī difūzu toni, mainot kociņa satvērienu. Bieži tiek lietoti kociņi ar salīdzinoši izturīgāko neilona galvu un nodrošina atšķirīgu skaņu. 

nylon_drumsticks
Bundzinieki izmanto dažādu modeļu kociņus, atbilstoši mūzikas stilam. Smagākus kociņus ieteicams izvēlēties spēlējot rokmūziku un R&B stila mūziku. Vieglākus kociņus izmanto spēlējot džeza, folka un akustisko mūziku. Dažādu stilu mūzikas spēlei 5A bungu kociņi ar neilona galvu būs optimālākā izvēle. Lai izprastu vislabāk piemērotos, izvēloties bungu kociņus, ieteicams izmēģināt dažādus to izmērus un veidus.
Raksts tapis sadarbībā ar mūzikas instrumentu vortālu Soundstop.lv